Drony profesjonalne nie mogą latać wszędzie i kiedy tylko chcą. Jakie są obostrzenia?

W dobie wszechobecnych bezzałogowych statków latających, coraz częściej na naszym niebie możemy zobaczyć małe urządzenia, które robią zdjęcia, nagrywają obraz lub po prostu obserwują to, co się dzieje. Ponieważ można je wykorzystywać w różny sposób, zaczęto tą dowolność ograniczać.

Nie wszędzie polecimy naszym dronem

Są miejsca niedostępne dla ludzkiego oka, gdzie nie możemy polecieć nawet naszym dronem. Przede wszystkim sa to tereny wojskowe, na których jeśli pojawi się jakieś niezidentyfikowane urządzenie, może zostać nawet zastrzelone i zniszczone. A do tego właściciel będzie musiał ponieść konsekwencje, czyli zapłacić wysokie kary. Drony profesjonalne nie mogą być także używane na terenie lotniska i płyt lotniskowych oraz wszelkich kanałów powietrznych samolotów. Co prawda są one małe, ale zderzenie z samolotem może spowodować uszkodzenie tego drugiego, co jest bardzo niebezpieczne dla samolotu oraz pasażerów, którzy się tam znajdują. Nie mówiąc już o tym, że na pewno zniszczony zostanie sam dron, a my zapłacimy karę za awaryjne lądowanie samolotu i ewentualne szkody, które przez nas powstały. Dlatego najlepiej trzymać się od takich miejsc z daleka, żeby nie wyrządzić żadnych szkód.

Zakazy oraz specjalne kursy na drony

Niektóre miasta wprowadzają zakazy posługiwania się dronem na ich przestrzeni powietrznych, czasem są one związane z konkretnymi dniami czy porami. Zdarza się, że wyłączony jest konkretny teren albo całe miasto. Przede wszystkim jednak warto wiedzieć, że jeśli nasze drony profesjonalne używamy w celach komercyjnych, musimy mieć zdany egzamin lotnictwa takim bezzałogowym samolotem. Taki certyfikat wydawany jest przez Urząd Lotnictwa Cywilnego, on też organizuje egazaminy. Do tej pory, aby przejść taki egzamin, nie trzeba było wcześniej przechodzić kursu, a tylko zapoznać się z materiałem i naczyć wszystkiego samemu. W przyszłym roku najprawdopodobniej wejdą już w życie przepisy, mówiące o tym, że należy wcześniej przejść taki kurs. To istotne, ponieważ taki kurs podniesie nam koszt używania drona od tysiąca do nawet trzech tysięcy złotych. Dodatkowo kosztuje sam egzamin i wydanie zaświadczenia, które ważne jest tylko przez określony czas, a później egzamin należy powtórzyć.

Add a Comment