Inteligentna waluta – czytnik kart zbliżeniowych

Czy zastanawialiście się kiedykolwiek jakby to było, gdyby nie istniały pieniądze? Tak właśnie. Gdyby na świecie nie było pieniędzy, a więc podstawowego środka płatniczego. Bez pieniędzy świat wyglądałby zupełnie inaczej. Prawdopodobnie ludzie swoje interesy załatwialiby poprzez wymianę towarów, jak to ma miejsce w dzikich afrykańskich plemionach po dzień dzisiejszy.

Inteligentna waluta

Dziś mamy do dyspozycji pieniądze, za które możemy mieć wszystko, choć mówi się, że one akurat szczęścia nie dają. W dwudziestym pierwszym wieku pieniądz nie jest już jednak tak rzeczywisty jak jeszcze kilkanaście lat temu. Dziś zamiast banknotów i monet do wydawania naszych pieniędzy wystarczy plastikowa karta z elektronicznym czipem. Ba, technologia poszła tak na przód, że płatności zatwierdzimy swoim telefonem, natomiast czytnik kart zbliżeniowych sprawia, że nawet nie musimy wyciągać naszego e-portfela z kieszeni.
Tak czy owak zawsze mamy do czynienia z walutą, obojętnie czy płacimy tradycyjnie gotówką, czy decydujemy się na płatność elektroniczną.
Wielu ludzi nie jest przekonanych do transakcji bezgotówkowych twierdząc, że jest to ryzykowne i zagraża środkom zgromadzonym na koncie. Owszem ryzyko istnieje zawsze, ale przy płatności elektronicznej nie jest ono większe od możliwości utraty środków nawet kiedy na co dzień obracamy gotówką. Tak więc bez obaw możemy korzystać tak z przelewów internetowych, jak i elektronicznych transakcji bezgotówkowych.

Karta lepsza niż gotówka?

Śledząc wypowiedzi użytkowników na tematycznych forach zauważyć można jednakowe opinie odnośnie samych bezgotówkowych płatności. Mianowicie pieniądz trzymany w ręku ma dla wypowiadających się internautów większą wartość od tego wydawanego elektroniczne. Kiedy pieniądz jest „realny” bardziej go szanujemy, liczymy się z jego stratą, tym samym bardziej uważając na co i ile wydajemy. W przypadku transakcji bezgotówkowych nie widzimy pieniądza, co automatycznie skłania nas do wydawania większej jego ilości. A jeszcze wygoda i to, że czytnik kart zbliżeniowych usprawnia proces płacenia sprawia, że wolimy kartę od gotówki.

No cóż, pieniądz to pieniądz obojętnie czy znajduje się on w naszej kieszeni czy na koncie ma taką samą wartość.

3 komentarze

Add a Comment