Jak urządzić własny plac zabaw?

Każde dziecko potrzebuje ruchu na świeżym powietrzu, aktywności fizycznej koniecznej dla zdrowia i prawidłowego rozwoju. Taką rozrywkę z pewnością zapewni im najbliższy plac zabaw, jaki znajdziemy na wielu osiedlach. Jednak stan techniczny i poziom bezpieczeństwa znajdujących się tam urządzeń stawia niekiedy wiele do życzenia i lepiej urządzić dziecku stosowne miejsce do zabawy we własnym ogrodzie. Jak to zrobić?

Plac zabaw przyniesie dzieciakom wiele radości

Sprawimy im tym z pewnością dużą radość, ale będziemy mieli również pewność, że zapewnimy naszym pociechom odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Samodzielnie zaprojektowany plac zabaw daje nam też możliwość dostosowania go dokładnie do potrzeb i wymagań dzieci.

Od czego zacząć budowę placu zabaw?

Prace nad jego stworzeniem najlepiej jest rozpocząć od wyznaczenia miejsca, koniecznie ocienionego, tak aby nie narażać maluchów na palące słońce i jednocześnie takiego, które pozwoli na ich ciągłą obserwację np. z okien kuchni czy tarasu. Dzięki temu ich harce oraz beztroska zabawa będą całkowicie bezpieczne i pod naszym nieustannym nadzorem. Należy z niego również usunąć wszelkie betonowe konstrukcje, stwarzają one bowiem ryzyko wypadki, a w ich miejsce dobrze jest wysiać trawę czy wysypać cały teren piaskiem łagodzącym skutki ewentualnych upadków.

Co dalej?

Następnym krokiem będzie wybór odpowiednich urządzeń, huśtawek, piaskownicy i oczywiście uwielbianej przez wszystkie dzieciaki zjeżdżalni. Bez niej przecież nie może się obyć żaden plac zabaw. Wybierając je, warto zastanowić się, czy mają być przenośne, czy montowane na stałe. Zabawki przenośne wydają się lepszym rozwiązaniem, można je zdemontować na zimę i przechowywać np. w garażu lub piwnicy, co uchroni je przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych. Kiedy dzieci dorosną, będzie je też można bez problemu wymienić na większe. Warto pamiętać, że należy wybierać tylko te, które mają wszystkie wymagane w naszym kraju certyfikaty dopuszczające je do użycia i kupować jedynie w sprawdzonych i renomowanych firmach. Tylko to daje gwarancję bezpieczeństwa i pełen serwis w przypadku wystąpienia jakichkolwiek awarii.

2 komentarze

Add a Comment