Kancelaria Fides Kraków: jak uchronić się przed stalkingiem?

Stalking, czyli uporczywe nękanie przez telefon, internet jest bardzo powszechny. W policyjnych statystykach notuje się coraz więcej ofiar takiej przestępczej działalności. Sprawcy może grozić nawet trzyletni pobyt w więzieniu.

Czy to już stalking?

W dzisiejszych czasach, kiedy dostęp do internetu jest powszechny granica między tym co prywatne, a co można swobodnie upubliczniać jest bardzo płynna. Na portalach społecznościowych masowo udostępnia się zdjęcia, na których są nasi znajomi w różnych nietypowych pozach. Do pewnego momentu jest to nawet zabawne. Pojawia się jednak pytanie kiedy postawić granicę i uznać, że coś jest szkodliwe i krzywdzące dla drugiej osoby? Jednoznaczna ocena nie jest taka prosta. W skrajnych przypadkach uporczywe nękanie może nieść za sobą poważne konsekwencje, jak np. utrata dobrego wizerunku, ujawnianie danych poufnych. W takich sytuacjach z pomocą przychodzi Kancelaria Fides Kraków. Problem pojawia się np. kiedy ktoś zamawia przez internet towary na czyjś koszt lub wysyła wiadomości SMS z groźbami. Stalking dotyka najczęściej kobiet. Bywa, że są prześladowane przez zazdrosnego mężczyznę. Kiedyś też takie sytuacje miały miejsce, ale środki przekazu były inne. Zamiast maila lub wiadomości SMS pojawiał się liścik z pogróżkami. Niezależnie jaką formę przybierze przestępczy proceder nie można go lekceważyć. Ofiary przeżywają nieraz skrajne załamanie, odnotowano również próby samobójcze.

Internet nie jest anonimowy

Stalking jest często obecny wśród młodzieży. Zakładanie fikcyjnych kont na portalach społecznościowych, wrzucanie upokarzających filmików jest bardzo krzywdzące. Jeśli coś raz zostało wrzucone do sieci, później trudno się tego pozbyć. Materiały są bowiem powielane i wielokrotnie udostępniane. Nie można się trwale pozbyć wrzuconej do internetu rzeczy. Tym samym może to spowodować , że treść która jest obraźliwa lub wulgarna pozostanie trwale w sieci. Na szczęście kancelaria Fides Kraków
pomaga w załatwieniu tego typu spraw. Wprawdzie rzecz, która została raz wrzucona do sieci raczej będzie trudna do usunięcia, ale można ubiegać się w imieniu niepełnoletnich odszkodowania za poniesione straty na wizerunku. Pamiętajmy, że internet nie jest tak zupełnie anonimowy. Każdy dodany wpis pozostawia ślad w wyszukiwarce. Policja może wykryć sprawcę nękania po numerze IP. Nawet jeśli ktoś podszywa się pod inne osoby to prędzej czy później jego działania zostaną wykryte. Ważne jest, żeby jak najszybciej zareagować, by ograniczyć ilość wpisywanych treści. Może się w tym przydać pomoc dobrego prawnika, żeby przyspieszyć wszystkie działania.

Add a Comment