Kursy spadochronowe – kto może brać w nich udział?

Aerokluby oraz szkoły lotnicze z całej Polski organizują kursy spadochronowe. Cieszą się one coraz większym powodzeniem, gdyż oferują one możliwość zdobycia nowej oryginalnej umiejętności oraz pozwalają na rozwinięcie ciekawej pasji. Co ważne, przyjemność ta nie jest zarezerwowana jedynie dla nielicznych.

Odpowiedni wiek i dobry stan zdrowia

Kurs spadochronowy jest kierowany do wszystkich osób pełnoletnich oraz do osób powyżej 16 roku życia, które posiadają zgodę rodziców lub opiekunów prawnych na uczestnictwo w szkoleniu. Konieczne jest również posiadanie dobrego stanu zdrowia potwierdzonego orzeczeniem lekarskim. Osoby, które stosownego orzeczenia nie otrzymają, nie mogą przystąpić do kursu. Niekiedy niezdolność do wykonywania skoków spadochronowych jest czasowa i orzeczenie można otrzymać po ponownym badaniu lekarskim po upływie określonego czasu. Bezwzględnie zakazane jest wykonywanie skoków spadochronowych przez osoby z chorobami serca i płuc oraz przez kobiety w ciąży.

Jeżeli wiemy o dyskwalifikującej nas chorobie, a zataimy ją przed lekarzem i rozpoczniemy kurs spadochronowy, narażamy się na utratę zdrowia, a w skrajnych przypadkach nawet życia. Z tego powodu należy informować lekarza wykonującego badanie o wszystkich przyjmowanych lekach, chorobach przewlekłych oraz o niepokojących nas dolegliwościach.

Kondycja fizyczna i masa ciała

Osoby chcące wziąć udział w kursie spadochronowym powinny zadbać o poprawę swojej kondycji fizycznej. W tym celu warto wykonywać w domu proste ćwiczenia aerobowe oraz siłowe, biegać, pływać lub jeździć na rowerze. Od kursantów nie wymaga się posiadania umiejętności takich jak u zawodowych sportowców, dlatego aktywność fizyczna na umiarkowanym poziomie jest wystarczająca. O kondycję kursantów zadbają bowiem także instruktorzy podczas zajęć poprzedzających oddawanie skoków z samolotu.

Ważne jest pamiętanie o tym, że waga skoczka spadochronowego nie powinna przekraczać 100 kg. Osoby ważące więcej mogą bowiem mieć problem ze skokami wykonywanymi w tandemie z instruktorem. Większa masa ciała może bowiem stanowić zagrożenie dla skoczków, gdyż podczas lotu może dojść do uszkodzenia sprzętu.

Jak wygląda kurs spadochronowy?

Kurs na skoczka spadochronowego dzieli się na część teoretyczną i praktyczną. Pierwsza obejmuje zapoznanie kursantów z zagadnieniami prawa lotniczego, teorią skoku czy meteorologią. Zakres poruszanych zagadnień powinien być zgodny z wytycznymi Towarzystwa Lotniczego.

Kolejną częścią jest odbycie ćwiczeń praktycznych bez spadochronu na sali gimnastycznej. W ich trakcie ćwiczy się głównie sposób oddzielania się skoczka od samolotu. Ostatnim i jednocześnie najbardziej wyczekiwanym przez szkolące się osoby krokiem jest oddanie skoku. Pierwsze skoki oddawane są zwykle w tandemie z instruktorem, następne – samodzielnie. Po oddaniu kilku bądź kilkunastu samodzielnych skoków, każdy kursant może przystąpić do egzaminu i otrzymać uprawnienia skoczka spadochronowego, które uprawniają do kontynuowania swojej przygody ze spadochronem.

Add a Comment