Profesjonalne CV nie może być pstrokate lub nieczytelne

Przygotowując się do wysłania dokumentów aplikacyjnych czasami wykorzystujemy gotowe wzory CV, które znajdziemy na stronach internetowych. Dostosowujemy je do naszych potrzeb i cieszymy się, że wygląda profesjonalnie. Niestety, może się to okazać bardzo złudne. Jak zatem dobrze aplikować do nowej pracy?

Gotowe wzory dostępne są dla wszystkich

Pamiętajmy o tym, ponieważ może się okazać, że CV wyglądające tak jak nasze, prześle jeszcze kilku kandydatów. Nie mamy szans być wówczas zauważeni, a już na pewno zapamiętani. Często wzory te nie mają też nic wspólnego z odpowiednim wyglądem: duża liczba ozdobników, różnorodna kolorystyka i niepoprawna kolejność sprawiają, że nasze podanie staje się nieczytelne i odrzucające. Rekruterzy lubią te dokumenty, które ułatwiają im pracę. Nie muszą doszukiwać się najważniejszych informacji, wszystko opisane jest jasno i przejrzyście. Jeżeli do tego informacje w nich podane są interesujące, a kwalifikacje odpowiadają potrzebom na dane stanowisko, to zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną mamy prawie pewną. Wszelkie dodatki, które uniemożliwiają osobom w kadrach znalezienie interesujących ich danych, są negatywnie postrzegane, a tym samym mogą być decydujące przy odrzuceniu podania. Wbrew pozorom bowiem zapraszanie kandydatów jest subiektywne i nawet najlepszy rekruter nie wyzbędzie się faktu, że reaguje na pewne rzeczy pozytywnie lub negatywnie, nawet jeśli jest to tylko podświadome. Profesjonalne CV – Kreatorzy Kariery przede wszystkim będzie więc odpowiedzią na ogłoszenie o pracę i będzie w sobie zawierać i wyróżniać takie informacje, które są istotne do pracy na danym stanowisku.

Nie zapomnijmy o klauzuli na końcu dokumentów

Profesjonalne CV zawsze zakończone jest klauzulą o tym, że zgadzamy się na przetwarzanie naszych danych osobowych na potrzeby rekrutacji. To bardzo ważne, ponieważ bez takiego dopisku nasze dokumenty mogą zostać z góry odrzucone. Informacja o odpowiedniej ustawie i o tym, że wyrażamy zgodę na wykorzystywanie danych osobowych daje możliwość rekruterom do kontynuowania procesu rekrutacji z naszą osobą. Nie będą zastanawiali się, dlaczego go nie umieściliśmy, po prostu odrzucą aplikację już na samym początku. Warto dodać tu również, że przed wysłaniem CV dobrze jest przeczytać go jeszcze raz, pod kątem ewentualnych błędów ortograficznych, interpunkcyjnych lub literówek, są one bowiem niedopuszczalne w takich dokumentach i postawią nas na wstępie w złym świetle. Jeżeli CV jest przez nas wysyłane za pomocą poczty internetowej lub przez stronę z ofertą pracy, zwróćmy uwagę na format, w jakim się znajduje. Musi być bowiem popularny, aby nie okazało się, że rekruter ma problem z tym, żeby go otworzyć. Warto też zapisać go w takim rozszerzeniu, które nie pozwoli na późniejsze edytowanie. Zabezpieczymy go wtedy przed ewentualnym przesuwaniem się czcionek czy niezamierzoną zmianą koloru.

Add a Comment