Profesjonalne CV pomoże zrobić dobre wrażenie

Szukanie pracy nie jest proste i zajmuje sporo czasu. Jest wiele sposobów, by odnieść sukces. Pierwszym krokiem w stronę udanej kariery zawodowej jest dobrze napisane CV. Bez tego trudno znaleźć wymarzoną posadę. Na co warto zwrócić uwagę?

CV musi być czytelne

Musimy wiedzieć, że osoba zajmująca się rekrutacją zwykle nie ma czasu, by dokładnie czytać o naszych zawodowych dokonaniach. Zazwyczaj tylko pobieżnie skanuje dokument wzrokiem i w ciągu kilkunastu pierwszych sekund podejmuje decyzję, czy do nas zadzwonić, czy też wyrzucić nasze CV do kosza. Niestety, większość nadesłanych aplikacji tak właśnie kończy. Rekruter nie ma czasu, by kontaktować się ze wszystkimi. Najczęściej spośród sterty kandydatur wybiera te, które wydają mu się najciekawsze. Stąd tak ważne jest, by przygotować dokumenty tak, by były czytelne i na pierwszy rzut oka można w nich było znaleźć najważniejsze informacje. Istotne fakty powinny być umieszczone w widocznym miejscu, a nazwy stanowisk pogrubione. Tylko w ten sposób można zainteresować pracodawcę, nawet mając niższe kompetencje od kontrkandydatów.

Zainteresuj pracodawcę

Profesjonalne CV – curriculum vitae powinno przykuć uwagę rekrutera i wzbudzić jego zainteresowanie. Istotne są drobne rzeczy, jak np. zastosowany szablon, czy też umieszczone zdjęcie. Musimy się dobrze zaprezentować. W przeciwnym razie nigdy nie znajdziemy wymarzonej posady. Ważne jest też, by posługiwać się językiem korzyści. Chodzi o to, by potencjalny pracodawca widział, że warto nawiązać z nami kontakt, a podjęcie współpracy przełoży się na rozwój firmy i pozwoli na wygenerowanie wysokich obrotów. Sam wygląd dokumentu musi być atrakcyjny. Nie trzeba stosować wyszukanego szablonu, ale zadbać o to, by aplikacja dobrze się prezentowała. Musi być napisana taką samą czcionką, a ważniejsze informacje mają być w jakiś sposób wyróżnione. Nie może być tam też miejsca na jakiekolwiek niedoróbki, literówki i nieścisłości. Takie rzeczy mogą nas zdyskwalifikować w oczach rekrutera. Należy zatem zwracać uwagę na szczegóły, bo mogą one zaważyć na naszym dalszym życiu zawodowym.

Nie działaj sam

Wiele osób bezskutecznie szuka pracy. Tymczasem okazuje się, że ich aplikacja jest ciągle odrzucana już w początkowym etapie. Czasem popełnimy błędy i sami o tym nie wiemy. Nic dziwnego. Nie można specjalizować się dokładnie we wszystkim. Jeśli pomimo wysłania setek zgłoszeń, telefon wciąż milczy, warto poprosić kogoś o pomoc. Czasem chłodna ocena trzeciej osoby otworzy nam oczy. Dobrze jest też skorzystać z usług firm, dla których profesjonalne CV to chleb powszedni. Pomagają one w stworzeniu aplikacji, która zainteresuje pracodawcę. Doświadczony grafik zadba o to, by nadać CV ostatecznego kształtu i zatroszczyć się o jego przejrzystość, a copywriter opisze dotychczasowe doświadczenie zawodowe językiem korzyści. Tak przygotowana aplikacja znacznie zwiększa szanse na angaż. Dobrze jest więc zastanowić się nad takim rozwiązaniem. Wprawdzie usługi kosztują, ale to inwestycja w siebie, która w większości przypadków się zwraca.