Profesjonalne CV: sposób na zdobycie pracy po 50.

Szanse na znalezienie satysfakcjonującej pracy maleją wraz z wiekiem. Osoby po 50. roku życia zwykle mają spore trudności ze zdobyciem dochodowego zajęcia. Z tego powodu dla tej grupy społecznej organizowane są liczne kursy dokształcające, ale sam udział w szkoleniach to tylko jedna składowa. Oprócz tego trzeba się wyróżnić i pokazać z jak najlepszej strony.

Zainwestuj w siebie

Żeby skutecznie znaleźć pracę, trzeba być aktywnym. Nie wystarczy raz na jakiś czas przysiąść przed komputerem i wysłać kilka CV. Warto również popracować nad sobą tak, żeby jak najlepiej się prezentować. Czasem konieczne jest przekwalifikowanie się, bo zawód który wcześniej wykonywaliśmy jest już na wymarciu. Na szczęście jest wiele możliwości poszerzenia swoich kwalifikacji. Niektóre szkolenia są finansowe ze środków unijnych lub z budżetu gminy. Ważne jest jednak, żeby dokładnie zastanowić się, w jakim kierunku się kształcić. Dobrze jest przejrzeć ogłoszenia o prace, by przeanalizować kogo się najczęściej poszukuje. Można też porozmawiać z doradcą zawodowym, który ma dyżury w urzędzie pracy. Na naukę języków, czy innych praktycznych umiejętności nigdy nie jest za późno. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na dokumenty aplikacyjne, które wysyłamy. Żeby móc się wyróżnić, postawmy na szybkie profesjonalne CV, którego wykonaniem powinna się zająć fachowa firma. Specjalista, który zna się na rekrutacji w pierwszej kolejności przeprowadzi szczegółowy wywiad, by poznać kompetencje kandydata, a później pokreśli jego mocne strony i wytłuści informacje, które dla potencjalnego pracodawcy mogą być istotne.

Coraz więcej pracodawców docenia dojrzałe osoby

Z jednej strony osoby po 50. roku życia mają problemy ze znalezieniem dobrej pracy, ale z drugiej wielu pracodawców zmienia sposób myślenia. Starsi pracownicy są coraz częściej doceniani. Wynika to z wielu powodów. Z reguły nie zmieniają stanowisk jak rękawiczki. Podchodzą do obowiązków bardzo sumiennie i starają się je perfekcyjnie wykonać. Można na nich polegać, a lojalna osoba w firmie to prawdziwy skarb. Nie bez znaczenia są ich umiejętności, które wypracowali sobie przez wszystkie lata pracy. Nie ma też problemów związanych z urlopem macierzyńskim i znalezieniem zastępstwa za daną osobę. To sprawia, że coraz więcej rekruterów stawia właśnie na dojrzałych pracowników. Rzecz jasna wszystko zależy od branży i nie można generalizować. Jedne firmy chcą młodych, przebojowych i pewnych siebie ludzi. Dla innych ważne jest przede wszystkim doświadczenie i posiadane kwalifikacje.
Żeby skutecznie znaleźć pracę, trzeba poświęcić na to nawet kilka godzin dziennie. Samo przejrzenie różnych portali gromadzących oferty zajmuje sporo czasu. Do tego na każde stanowisko trzeba przygotować osobne CV, które będzie spełniało kryteria postawione przez pracodawców. Nie bójmy się też mówić znajomym, że szukamy zajęcia zarobkowego. W ten sposób poszerzamy sieć kontaktów i zwiększamy szanse na znalezienie intratnej posady. Jest to bardzo ważne, bo realizacja zawodowa zwiększa pewność siebie. Znacząco wpływa na nasze samopoczucie. W końcu w firmie spędzamy ponad połowę swojego czasu. Istotne jest, żeby wykonywane obowiązki zawodowe dawały nam satysfakcję i pomagały się rozwijać. Dlatego zróbmy co tylko w naszej mocy, by znaleźć wymarzoną posadę i odzyskać spokój ducha. Pamiętajmy, że zmiana pracy jest możliwa w każdym wieku, trzeba tylko tego chcieć co niestety jest mocno absorbujące, ale włożony wysiłek zwraca się z naddatkiem.

Add a Comment