Rękawice motocyklowe to tylko jedne z wielu rękawiczek

Rękawiczki towarzyszą nam najczęściej podczas chłodnych miesięcy, ale również wtedy, gdy chcemy chronić nasze dłonie, których skóra jest niezwykle delikatna, przed oddziaływaniem jakiś niebezpiecznych dla niej czynników, innych niż zimno.

Rękawiczki praktyczne i ozdobne

Historia rękawiczek, podobnie, jak innych elementów garderoby sięga do starożytności. Nie są one bynajmniej naszym współczesnym pomysłem. Starożytni Egipcjanie, Grecy i Rzymianie stosowali je jednak w celu, który raczej dziś nie przyszedłby nam do głowy. Mianowicie służyły im one, jako element ochronny przed poparzeniem oraz pobrudzeniem w czasie jedzenia. Nie będzie nas to dziwić, jeśli zauważymy, że nie mieli oni jeszcze sztućców, którymi my posługujemy się dzisiaj. Później zauważono, że przecież chronią one również przed zimnem i zaczęły się one rozpowszechniać w chłodniejszych rejonach naszego kontynentu, gdzie było to niezbędne. W późniejszych wiekach, czyli w ciągu średniowiecza rękawiczki zaczęły być noszone jako oznaka statusu, jako element ozdobny, który miał wyróżniać i podkreślać daną osobę. Kobiety rozdawały swoje rękawiczki wybrankom swojego serca, którzy ruszając do boju zabierali je ze sobą, jako pamiątkę i znak tego, że ktoś czeka na nich w miejscu zamieszkania. Nie były to tanie dodatki, ponieważ były starannie zdobione, czasami nawet drogimi kamieniami, takimi, jak rubiny. Wiadomo więc, że stać na nie było tylko bogatych, biedni nie chronili swoich rak, dlatego tez ich skóra prezentowała się dużo gorzej. Dziś wiemy, że rękawiczki mogą być wykorzystywane raczej w sposób praktyczny, jak rękawice motocyklowe, czy rękawice bhp.

Czego dziś potrzebujesz?

Rękawiczki już dawno przestały być oznaką przynależności do wyższej kategorii społecznej, jak to było w czasach, gdy zarówno kobiety, jak i mężczyźni nosili białe rękawiczki, aby przypadkiem nie urazić swoich dłoni. Dziś rękawiczki mają wymiar zdecydowanie praktyczny, a do dawnych tradycji wraca się ewentualnie w trakcie największych uroczystości, jak chociażby ślub, gdy zdarza się, że panna młoda do swej sukni ubiera białe rękawiczki, najczęściej bardzo długie. Ale dużo popularniejsze jest wykorzystanie rękawiczek, jako elementu ochronnego. Noszą je więc na przykład lekarze. Lekkie, lateksowe rękawiczki w medycynie to codzienność, również na kursach pierwszej pomocy podkreślane jest, by nosić przy sobie parę takich rękawiczek i zakładać, zanim zaczniemy udzielać pomocy. Z kolei rękawice motocyklowe sprawiają, że kierowcy dużo lepiej prowadzą, ponieważ są w stanie długi czas trzymać kierownicę, ich dłonie nie pocą się i nie przesuwają.

Piękno rękawiczek

Najpopularniejsze są jednak, oczywiście rękawiczki zimowe, z których korzysta właściwie każdy, podczas, gdy z rękawic motocyklowych tylko znikoma część ludzi. Wzorów zimowych rękawiczek jest całe mnóstwo, co sezon właściwie pojawiają się nowe.

Add a Comment