Rekuperatory niezbędne w budownictwie pasywnym

Nowoczesne technologie budowlane wymuszają nowe rozwiązania. Jednym z nich są właśnie rekuperatory, które są niezbędnym narzędziem do wentylacji pomieszczeń. Dzięki nim można zapewnić optymalne warunki wewnątrz obiektu.

Powietrze pod kontrolą

Rekuperatory zapewniają stały przepływ świeżego powietrza w domu. Ma to ogromne znaczenia, bo wpływa na efektywność pracy i samopoczucie lokatorów. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne. Dzięki temu do pomieszczenia dostaje się oczyszczone, a z pomieszczenia usuwane jest zanieczyszczone powietrze z mikroelementami i pyłami. Taki stały obieg powietrza zapewnia komfortowe warunki mieszkańcom.

Dzięki temu mogą się oni funkcjonować na pełnych obrotach. Coraz częściej stawia się na rekuperatory z odzyskiem ciepła, które nie tylko zapewniają stały dopływ świeżego powietrza, ale również wpływają na temperaturę w pomieszczeniu. To idealnie sprawdza się w zimie. Wtedy do wnętrza dostaje się ciepłe powietrze. Ważne jest, by rekuperatory były dobrej jakości. Najlepiej stawiać na sprawdzone technologie.

Jeśli filtry będą zbyt zanieczyszczone, mogą pojawić się problemy. Rekuperatory nie będą spełniały swojej funkcji, bo wydychane powietrze będzie pozostawiało sporo do życzenia. Rekuperatory najczęściej stosuje się w budynkach pasywnych. To obecnie standard. Obiekty są szczelne i nie przepuszczają powietrza. Dzięki temu utrzymuje się w nich zadana temperatura, a kwestia wentylacji leży w zamontowanych rekuperatorach.

Rekuperatory wskazane dla alergików

Rekuperatory, oprócz swoich właściwości filtrujących powietrze, są nieocenioną pomocą dla alergików. Dzięki ich zastosowaniu można pozbyć się czynników, które powodują alergie, jak mikroelementy, pyłki, kurz. Oczywiście warunkiem koniecznym jest to, by dbać o czystość urządzeń. Trzeba przestrzegać zaleceń producenta i regularnie czyścic filtry, a raz na jakiś czas wymieniać je na nowe.

Szczegóły dotyczące eksploatacji znajdują się w instrukcji obsługi, z którą należy się zapoznać. W przeciwnym razie rekuperatory nie będą efektowne i zamiast zapewniać stałą cyrkulację świeżego powietrza spowodują masę problemów. Stąd tak ważne jest, by stosować się do zaleceń producenta. Na szczęście większość urządzeń jest wykonana z materiałów, które łatwo się czyści i można z nich korzystać przez długi czas. Najczęściej wykonuje się je z tworzywa sztucznego wysokiej odporności, które są łatwe w konserwacji. Należy też zwrócić uwagę na sposób wymiany filtrów i zdejmowania osłony. To znacznie ułatwi codzienna obsługę.

Add a Comment