Stroje kąpielowe „Made in China”. Czy warto je kupować?

Półki sklepowe uginają się od chińskich towarów. Tego typu rzeczy są stosunkowo tanie, ale ich jakość pozostawia sporo do życzenia. Według badań organizacji Greenpeace do produkcji odzieży stosuje się etoksylowane nonylofenole (NPE), które po rozkładzie mogą powodować skutki uboczne dla zdrowia.

Chińska jakość, realne zagrożenia

Produkty chińskie są atrakcyjne tylko od względem ceny. Wytworzenie ubrań, butów jest bardzo tanie co wynika z niskich kosztów pracy. Z tego powodu wiele sklepów importuje chińskie stroje kąpielowe i inne rzeczy. Pojawiają się one nawet w dużych marketach odzieżowych, które mają filie na całym świecie. Z zewnątrz wyglądają dobrze, jednak w trakcie używania pojawiają się problemy. Szybkie niszczenie ubrań to jedno, ale szkody dla zdrowia to drugie. Nad chińskimi strojami pochylało się już wielu naukowców. Jedna z najgłośniejszych analiz została wydana m.in. przez organizację Greenepeace. Wynika z niej, że po praniu lub kontakcie z potem wydziela się substancja NPE, która zaburza gospodarkę hormonalną i wywołuje uczulenia. W konsekwencji może powodować problemy z zajściem w ciążę. Z tego powodu jest niepolecana przez wielu lekarzy. Mimo tego takie towary szybko znikają ze sklepowych półek. Powstają nawet markety, w których dostępne rzeczy mają etykietkę „Made in China”. Co gorsza takich obiektów jest coraz więcej. Ludzie chętnie zostawiają tam swoje pieniądze.

Wątpliwa jakość

Oprócz minusów, które wyjątkowo szkodliwie wpływają na nasze zdrowie, chińskie towary są po porostu marnej jakości. Szybko się zużywają i nie spełniają do końca swoich funkcji. Przykładowo stroje kąpielowe nie wysychają tak szybko jak powinny. To wszystko powoduje wiele trudności. Po wyjściu z wody trzeba będzie dłużej czekać na to, by ubrania wyschły. Podobnie jest z innymi artykułami, jak buty, które często nie wytrzymują na wet jednego sezonu, czy kurtki, które nie chronią przed zimnem i szybko przemakają. Z tego właśnie powodu, zanim zdecydujemy się kupić dany produkt, zastanówmy się dwa razy. Wprawdzie zapłacimy za niego o wiele taniej, czasem dwukrotnie, jednak w zamian otrzymujemy towar mizernej jakości, który nie wytrzyma długo. W efekcie trzeba go często wymieniać. Powoduje to, że za tą samą rzecz płacimy dwukrotnie więcej, bo zamiast korzystać z niej latami, używamy jej przez krótki okres czasu. Oszczędności, jakie uda się nam uzyskać są więc jedynie pozorne. Minusów z noszenia tego typu rzeczy jest cała masa.

Add a Comment