System ERP – najważniejsze narzędzia

W ostatnich latach coraz więcej przedsiębiorstw zdecydowało się wdrożyć system ERP – http://positiveretail.pl/jak-dziala-system-zarzadzania-erp/. Jego podstawową zaletą jest aktualizacja danych w czasie rzeczywistym, co wspomaga podejmowanie prawidłowych decyzji biznesowych. Ponadto istnieje wyłącznie jedna baza informacji. Nie ma, więc ryzyka, że pracownicy z różnych szczebli będą mieli dostęp do zupełnie innych informacji np. takich, które nie są już aktualne.

Warto dodać, że wiele firm pracuje na podstawie różnorodnych narzędzi wspomagających zarządzanie, jednak najczęściej informacje wprowadzane do systemu aktualizowane są raz na pewien okres czasu. Warto zrozumieć, jak działa system zarządzania ERP, gdyż jego wprowadzenie może znacznie zwiększyć efektywność działalności.

System ERP – czy warto?

Wiele osób zastanawia się, jak działa system zarządzania ERP. Odpowiedź jest bardzo prosta – jest to baza danych, która dostarcza informacji do niemal każdego działu w firmie. Mowa tutaj o m.in. projektowaniu, produkcji, logistyce, zasobach ludzkich, dystrybucji, sprzedaży, a także wielu innych. Ogromnym plusem jest to, że wszystkie dane aktualizowane są w czasie rzeczywistym, czyli natychmiast po wprowadzeniu.

Zaletą jest także to, że przedsiębiorstwo może samodzielnie zdecydować, które narzędzia najlepiej sprawdzą się podczas podejmowania decyzji biznesowych. Możliwości jest wiele, a wszystko zależy od indywidualnych oczekiwań. System ERP pozwala na dowolną modyfikację. Dodatkowo wraz z rozwojem działalności oraz zmieniającymi się wymaganiami, można wdrożyć kolejne moduły.

System ERP – moduły

Jak wyżej wspomniano, system ERP można podzielić na kilka podstawowych modułów. Dzięki nim proces zarządzania będzie przebiegał intuicyjnie i bezproblemowo. Wyróżnia się takie narzędzia, jak:
– POS (Profesjonalna Obsługa Klienta), czyli narzędzie wspomagające proces sprzedaży. W systemie znajdują się m.in. dane klientów, informacje na temat oferty, czy też aktualnie obowiązujących promocji.
– Shop Manager, czyli moduł, który sprawdzi się w sieci sprzedaży. Zarządzenie wszystkimi obiektami znajdującymi się w danej sieci stanie się sprawne i niekłopotliwe.
– Szeryf 24, to narzędzie, które pozwala wykryć wszelkie podejrzane zjawiska oraz nieprawidłowości dotyczące np. operacji kasowych.
– Dystrybucja, to moduł ułatwiający kontrolę oraz zarządzenie obrotem towarowym w firmie. Dzięki temu narzędziu można m.in. sprawdzić stan magazynowy.
– Centrala, czyli inaczej centrum zarządzania. Jest to moduł dedykowany głównie kadrze managerskiej, która zarządza siecią sprzedaży. Dzięki niemu można tworzyć różnego typu raporty, wykresy, czy też analizy.
– Personel, to moduł stworzony z myślą o usprawnieniu pracy działu kadr. Można zgromadzić w nim takie informacje, jak np. szczegółowe dane pracowników. Trzeba wspomnieć, że narzędzie gwarantuje pełną poufność danych.
– Finanse, to narzędzie, które pozwala na prowadzenie pełnej księgowości w firmie. W tym module można znaleźć np. informacje na temat należności oraz zobowiązań.
– CRM, to moduł wspomagający zarządzani relacją z klientem. Narzędzie dostarcza takich informacji, jak np. dane klienta, a także historię jego transakcji. Ponadto dzięki niemu można lepiej planować, a także projektować systemu lojalnościowa. Ich kontrola również będzie bardzo prosta.
– B2B, to narzędzie pozwalające na stworzenie sieci kontaktów. Przedsiębiorstwa mogą wymieniać się informacjami między sobą. Proces komunikacji opiera się na podstawie systemu, co jest niezwykle komfortowe. Moduł wspomaga budowanie relacji w sieci biznesowej.

Add a Comment