Togi prawnicze dedykowane są dla zawodów po skończonych studiach z prawa

Niezależnie od tego, jaką aplikację będziesz chciał robić, musisz się na nią dobrze przygotować. Jeśli więc postanowiłeś być sędzią, adwokatem, prokuratorem lub radcą prawnym, musisz posiadać własną togę, której wygląd określony został przez ustawę i nie może się niczym różnić.

Skąd wziął się tradycyjny strój prawniczy?

Toga swoją historię bierze już ze starożytnego Rzymu, gdzie był to lekki strój noszony na wierzch, który przywdziewano na tunikę. Ramiona zostawały odsłonięte, a sama toga była strojem odświętnym. W średniowieczu przeniknęła na sale wykładowe uniwersytetów, ponieważ ubierali się w nie profesorzy. Następnie, sięgnęli po nią przedstawiciele kościoła i właśnie prawnicy. Togi wciąż używane są przez duchownych w kościele protestanckim. Ubierają się w nią również przedstawiciele uczelni wyższych na ważnych uroczystościach. Akademicka toga może być włożona w momencie otrzymania pierwszego stopnia naukowego, czyli tytułu doktora. Poza tym ubierają się w nią także rektorzy, prorektorzy, dziekani, prodziekani i doktorzy honoris causa. Jednak najbardziej popularne i najczęściej spotykane są togi prawnicze, gdyż jest to stój obowiązkowy na rozprawach sądowych, a reguluje to stosowna ustawa.

Dokładnie uszyta według kryteriów

Wzór togi prawniczej określa w Polsce ustawa, a opis jej jest bardzo dokładny. Przede wszystkim togi prawnicze są fałdzistymi sukniami z czarnego materiału, a ich długość to dokładnie dwadzieścia pięć centymetrów powyżej kostki noszącego. Toga w obwodzie może mieć od 270 do 278 centymetrów, a od karku do dołu jest w tak zwanych kontrafałdach. Ważny jest również kołnierz, ponieważ oprócz tego, że jest okrągły i płasko ułożony, to jego obramówka ma określone kolory dla konkretnych zawodów. Toga zapinana jest zawsze na pięć guzików, a na końcu rękawów obwód ma dokładnie 75 centymetrów. Zawsze przy kołnierzu znajduje się żabot, który, tak jak obramówka ma określony kolor, a do tego ma 21 centymetrów długości. Radcy prawni noszą kolor niebieski. Prokuratorzy zakładają żabot czerwony, który ma symbolizować zagrożenie dla oskarżonego. Adwokaci wkładają togę z zielonym kolorem, który ma być oznaką nadziei, a także opozycją dla prokuratora. Ostatnim najbardziej popularnym kolorem jest fioletowy, w który ubierają się sędziowie, a ma być to symbol neutralności i niezawisłości.

Add a Comment